Instrukcja użytkowania namiotów dachowych w zmiennych warunkach pogodowych
Strona ta zawiera wszystko co musisz wiedzieć o użytkowaniu naszych produktów i warunkach pogodowych na jakie je wystawiasz. Sprawdź najczęściej zadawane pytania w tej kwestii.
P: Czy namioty dachowe są wodoodporne?
O: To doskonałe pytanie i często je słyszymy. Tak, Namioty Mako56 są w pełni wodoodporne. Oczywiście inni sprzedawcy odpowiedzą podobnie, jednak nie zawsze będą z tobą szczerzy.
Tańsze namioty z reguły wykonane są z tańszych materiałów gorszej jakości. Oznacza to, że do ich produkcji wykorzystywane są mniej odporne materiały takie jak niskiej jakość zamki lub szwy. Z czasem, materiały te mogą się zużyć i zacząć przeciekać.
Źle zaprojektowane namioty również nie są odporne na warunki atmosferyczne takie jak deszcz czy wiatr. Według nas, optymalnym rozwiązaniem jest inwestycja w droższe, wykonane z lepszych materiałów namioty.
P: Czy namioty dachowe są bezpieczne?
O: Zależy o jaki aspekt bezpieczeństwa pytasz. Oto lista 7 najczęstszych kwestii bezpieczeństwa dotyczących namiotów dachowych.
- Złodzieje:
Większość namiotów dachowych jest zamykana gdy nie są rozłożone. Upewnij się żeby kupić namiot, który taki zamek posiada. To najlepsza i najbezpieczniejsza opcja ochrony przed złodziejami. Kiedy spędzasz noc w namiocie, radzimy byś drabinę wsadził do środka i trzymał ją w pobliżu podczas spania. Sprawi to, że dostęp do wnętrza namiotu będzie znacznie bardziej utrudniony. Pamiętaj, że spanie na podwyższeniu w zamkniętym namiocie znacznie ogranicza możliwość spotkania złodzieja.
- Zwierzęta i insekty
W Ameryce Północnej, biwakowicze muszą być świadomi jakie niebezpieczeństwo stanowią dzikie zwierzęta, jak np. niedźwiedzie. W europie, gdzie sprzedajemy nasze namioty, niedźwiedzie nie stanowią aż tak ogromnego zagrożenia, a w Irlandii, gdzie mieści się nasza siedziba, niedźwiedzie wyginęły wieki temu. Jednakże mniejsze zwierzęta, węże i insekty mogą być nadal utrapieniem dla miłośników biwakowania, dlatego też jest to kolejny atut posiadania namiotu dachowego. Spanie na dachu samochodu znacznie zmniejsza ryzyko spotkania z dzikimi zwierzętami i insektami. Dodatkowe zabezpieczenia, takie jak moskitiery w drzwiach i oknach naszych namiotów sprawiają, że namiot jest w zupełności odizolowany także od latających insektów takich jak muchy czy komary.
- Upadek podczas spania lub z drabiny podczas wchodzenia
Radzimy dokładnie zamykać wejście lub moskitierę podczas spędzania nocy w namiocie. Zabezpieczy to nie tylko twoje przedmioty wewnątrz namiotu, ale także zapewni bezpieczeństwo nocującym w namiocie osobom. Podczas korzystania z drabiny, używaj jej tak jak każdej innej – z najwyższą ostrożnością i uwagą, gdyż upadek z wysokości może skończyć się poważną kontuzją.
- Upadek podczas jazdy
Upewnij się, że posiadasz właściwy bagażnik dachowy i przestrzegasz limity wagowe swojego samochodu. Upewnij się, że uprzęże mocujące dołączone do namiotu przyczepione są do bagażnika oraz podążaj zgodnie z instrukcją. Dzięki tym wskazówką będziesz mieć pewność, że namiot nie spadnie z dachu podczas jazdy, co zapewni bezpieczeństwo.
- Zalanie lub przemoknięcie
Namioty dachowe z reguły nie mają szans zostać zalanymi ponieważ odgrodzone są od podłoża, chyba, że zaparkujesz nad brzegiem rzeki i uderzy tsunami. Ale poważnie, zaparkuj w bezpiecznym miejscu i zalanie nie będzie stanowiło żadnego zagrożenia. Kupując dobrej jakości namiot, zrobiony z wysokiej jakości materiałów, zapewniających wodoodporność, możesz mieć pewność, że nie zmokniesz w środku. Pamiętaj jednak by w razie deszczu zamknąć okna i drzwi w swoim namiocie.
- Przegrzanie lub przemrożenie
Namioty dachowe o ciemnych kolorach znacznie szybciej nagrzeją się niż te o jasnym dachu. Wynika to ze znanym wszystkim zasad z lekcji fizyki. Ta sama zasada dotyczy naszych namiotów. Większość ludzi jednak nie zwraca na to uwagi i wybiera namiot pod kątem estetycznym. Warto jednak dostosować namiot do warunku klimatycznych w jakich zamierzamy biwakować. Dodatkowo, warto też wyposażyć się w akcesoria dodatkowe takie jak śpiwór czy odpowiedni ubiór, które zapewniają odpowiednie dostosowanie do warunków atmosferycznych. Znaczące jest także miejsce w którym zaparkujesz swój samochód.
- Wiatr:
Ostatnim istotnym warunkiem jest wybranie optymalnego miejsca do zaparkowania twojego samochodu, najlepiej poza bezpośrednim wpływem wiatru. Nigdy nie nocuj w namiocie jeśli prędkość wiatru przekracza 38 KPH ponieważ namioty dachowe nie są przystosowane do tak silnych podmuchów wiatru.
Stosuj się do tych siedmiu zasad bezpieczeństwa żeby mieć pewność, że ty i twoi bliscy jesteście bezpieczni.
P: Czy namiot dachowy utrzymuje ciepło?
O: Dobrze zaprojektowany namiot dachowy utrzymuje temperaturę wewnątrz zatrzymując ciepło tworzone przez śpiące w nim osoby. Wysokiej jakości materiały takie jak wodoodporne tkaniny z właściwym pokryciem PU niwelują straty ciepła. Namiot w kolorze czarnym będzie się szybciej nagrzewał za dnia ponieważ absorbuje więcej promieni słonecznych. Dodatkowo do namiotu można dokupić dodatkową izolację i zamontować ją wokół okien i drzwi namiotu, co dodatkowo pomoże utrzymać ciepło w nocy. Aby zapewnić sobie komfort termiczny sugerujemy użycie odpowiednio dostosowanych do pory roku i klimatu śpiworów.
P: Jak utrzymać ciepło w namiocie bez podgrzewania?
O: Przykładowa odpowiedź na to pytanie została już wyjaśniona w powyższej odpowiedzi. Aby zatrzymać ciepło wewnątrz namiotu, ważnym jest zamknięcie okien i drzwi w namiocie (jeśli nie jest konieczne ich otwarcie). Wszelkie otwory w pokrywie namiotu są potencjalną drogą do utraty ciepła.
P: Jak sprawić by mój namiot dachowy był bardziej komfortowy?
O: Pamiętaj, że komfort jest pojęciem względnym. Niektórzy ludzie wolą twarde materace, inni preferują miękkie. Jest wiele opcji na sprawienie by namiot dachowy był bardziej komfortowy. Wystarczy dopasować materac do własnych preferencji oraz rodzaj śpiwora. Namiot Mako56 wyposażony jest w panele słoneczne i zestawy baterii, które pozwalają posiadaczowi na ładowanie urządzeń mobilnych i posiadanie oświetlenia w namiocie, jednakowoż sam panel nie podnosi komfortu fizycznego, polepsza on jednak warunki biwakowania.